Niedawno naukowcy z Hiszpanii i Niemiec opublikowali dane dotyczące ilości mikroplastiku uwalnianego z torebek herbaty podczas jej parzenia. Problem środowiskowy związany z powstawaniem mikroplastiku pozostaje aktualny, gdyż cząstki te, o wielkości od 0,001 do 5 mm, przedostają się do organizmu człowieka wraz z żywnością i napojami, potencjalnie szkodząc zdrowiu.
Badania wykazały, że torebki herbaty, zwłaszcza te wykonane z polipropylenu i nylonu, mogą uwalniać miliardy cząsteczek plastiku do gorącej wody. Na przykład, pojedyncza torba polipropylenowa może uwolnić około 1,2 miliarda cząsteczek na mililitr wody. Odkrycia te podkreślają powagę problemu stosowania plastiku w opakowaniach żywności i potrzebę ustanowienia norm, które umożliwią ocenę wpływu tego rodzaju zanieczyszczeń na zdrowie ludzi.
Eksperymenty pokazują również, że komórki produkujące śluz w jelitach są szczególnie aktywne w pochłanianiu cząsteczek plastiku. Biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze stosowanie opakowań z tworzyw sztucznych, istotne jest opracowanie środków mających na celu zminimalizowanie wpływu na zdrowie i ekosystem, aby zapewnić bezpieczeństwo spożywanych produktów.