Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature około 25% wszystkich gatunków zwierząt słodkowodnych, w tym ryb, raków i ważek, jest zagrożonych wyginięciem i klasyfikowanych jako gatunki narażone, zagrożone lub krytycznie zagrożone. Mimo że ekosystemy słodkowodne pokrywają mniej niż jeden procent powierzchni Ziemi, stanowią one środowisko życia dla 10% wszystkich znanych gatunków zwierząt. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tego kryzysu pozostają zanieczyszczenia, budowa zapór, rolnictwo, pobór wody i gatunki inwazyjne.
Badanie wskazuje, że zanieczyszczenie i fragmentacja ekosystemu spowodowane przez tamy poważnie zagrażają migracji ryb i różnorodności biologicznej. Na przykład duże obszary słodkowodne, takie jak jezioro Titicaca czy jezioro Wiktorii, cierpią z powodu nadmiernych połowów, zanieczyszczeń i inwazyjnych roślin.
Naukowcy podkreślają, że kompleksowe działania mające na celu walkę z zanieczyszczeniem, ochronę naturalnych przepływów i opracowanie lepszej polityki środowiskowej mają kluczowe znaczenie dla ochrony ekosystemów słodkowodnych, które z kolei mają decydujące znaczenie zarówno dla różnorodności biomów, jak i dobrostanu człowieka.