Badania przeprowadzone przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej wykazały, że przyjazność dla środowiska paneli słonecznych zależy nie tylko od ich konstrukcji, ale także od miejsca produkcji. Naukowcy porównali sześć modeli monokrystalicznych krzemowych modułów fotowoltaicznych z Chin i Unii Europejskiej, zauważając, że największy wpływ na środowisko ma emisja dwutlenku węgla związana z produkcją energii potrzebnej do ich wytworzenia.
W rezultacie ślad węglowy chińskich paneli jest o prawie 40% wyższy niż europejskich. Kluczową kwestią jest to, że udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym różni się w poszczególnych krajach, co bezpośrednio wpływa na poziom emisji powstających przy produkcji paneli. Do zanieczyszczenia środowiska przyczynia się również transport: na przykład 3% emisji dwutlenku węgla w trakcie cyklu życia paneli powstaje podczas ich transportu z Chin do Europy.
Konstrukcja paneli słonecznych w kształcie grzybka również ma znaczenie. Bezramowe modele z podwójnymi szybami zapewniają o 7,5–12,5% mniejszy ślad węglowy w porównaniu do tradycyjnych paneli. Ponieważ nie zawierają aluminium, ich produkcja wymaga mniej energii, a co za tym idzie, powoduje mniej emisji. W rezultacie żywotność takich paneli jest dłuższa, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zmniejszenie ich śladu węglowego.